EN 388 Standardı

Mekanik Risklere Karşı Koruma Sağlayan Eldiven çeşitleridir. EN 388 standardına sahip bu eldivenler aşınma, bıçak kesiği, delinme ve yırtılmanın sebep olduğu fiziksel ve mekanik durumlarda kullanıcıları korumak için tasarlanmıştır.


EN 388 standardı yukarıdaki simge ile ifade edilir. Bu simge performans seviyelerini göstermektedir. Mekanik riskleri temsil eden harf kodlarının açıklamaları ise aşağıdaki gibidir.

a. Aşınmaya karşı direnci temsil eder.
b. Kesilmeye karşı direnci temsil eder.
c. Yırtılmaya karşı direnci temsil eder.
d. Delinmeye karşı direnci temsil eder.

Kesilme direncinin kesin bir şekilde ölçmek için EN 388 standardı, EN 388: 2016 Standardı olarak güncellenmiştir.

Yenilenen EN 388: 2016 Standardı kesilme seviyesini daha kesin bir şekilde ölçmek için “Mevcut Kesilme Testi” ve ek olarak “TDM-100 Kesilme Testi” kullanılmaktadır. Güncellenmiş standartta yeni bir Darbe Koruma testi de yer almaktadır. Yenilenen bu standardın en önemli değişikliği, ISO 13997 kesim testi yönteminin resmi olarak dahil edilmesidir. ISO 13997, “TDM-100 Testi” olarak da bilinmektedir. 
TDM-100 Kesilme seviyesi A, B, C, D, E, F'e kadar sıralanmaktadır, F en yüksek seviye kesilme direncini ifade etmektedir.

Yenilenmiş EN 388 2016 standardında bir darbe koruma testi de yer almaktadır. Bu test, çarpmaya karşı korunmak için tasarlanmış eldivenlere uygulanmaktadır. Darbeye karşı koruma sağlamayan eldivenler bu teste tabi tutulmamaktadır. Bu nedenle, bu teste dayanarak verilecek üç olası derecelendirme bulunmaktadır.

P harfi= Geçti

F harfi= Başarısız

X harfi= Test Edilmedi